Dlaczego trzeba dbać o zęby?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że dbanie o zęby jest naprawdę ważne. Odkładamy to na „potem”, nie zdając sobie sprawy z tego, jak bardzo zaniedbujemy swoje zdrowie. Według danych okazuje się, że aż 3,8 mln Polaków nie myje zębów.

Zdrowy uśmiech to nie tylko walor estetyczny, ale również zdrowotny. Co prawda osoba z próchnica czy w ogóle popsutymi zębami nie wygląda ładnie i zapewne sama nie czuje się atrakcyjnie, no i… zdrowo. Dlatego o zęby powinien dbać każdy.

Jedne żeby na całe życie

I o tym powinieneś pamiętać! Poza tym, to właśnie tutaj wszystko się zaczyna! Bakterie tzw. Beztlenowce mogą powodować zapalenie dziąseł, a tym samym przenikać do krwioobiegu, a następnie docierać do serca, nerek itp. Przez to wywołują różnorodne poważne, niekiedy przewlekłe choroby! Mowa tutaj także o chorobach stawów, zapaleniu pęcherza czy nawet wrzodach. Okazuje się również, że co piąta kobieta w ciąży ma próchnicę. A to z kolei ma wpływ na zdrowie dziecka. Mowa tutaj nie tylko o przedwczesnym porodem, ale także wspomnianymi wcześniej chorobami, które mogą zostać przeniesione na dziecko. Ostatnie badania pokazują nawet, że stany zapalne dziąseł i przyzębia zwiększają poziom markerów zapalnych we krwi. To z kolei może zwiększać ryzyko procesów nowotworowych.

Sportowcy pod stałym nadzorem

Mówi się, że sport to zdrowie, ale czy wszyscy sportowcy dbają o zęby? Osoby, które regularnie, nawet zawodowo uprawiają sport, powinni być pod stałą opieka stomatologa, np. DentaLove, gdzie warto korzystać z porad stomatologa. Dzięki takim wizytom można wykluczyć wszelkie choroby, a nawet ryzyko ich powstania. W tym przypadku jest to szczególnie ważne, ponieważ w połączeniu z dużym wysiłkiem, istnieje większe ryzyko postępowania choroby. Niektóre z nich mogą ich nawet wykluczyć z treningów, olimpiad, zawodów itp.