Jak prawidłowo prać odzież sportową?

Pranie ubrań sportowych wcale nie jest takie proste. Wrzucenie ich do pralki i nastawienie programu to nie wszystko.

Mimo, że obecnie wiele rzeczy pierze automat i wydawałoby się, że wystarczy tylko wrzucić do niego brudne rzeczy i po sprawie, to wcale nie jest to takie poste. Pewnie nie raz się zdarzyło, że wyprana przez Ciebie bluzka czy spodnie skurczyły się o dwa rozmiary czy też znacznie poszerzyły. Okazuje się, że zwłaszcza odzież sportowa jest wrażliwa i trzeba szczególnie uważać. Można jednak temu zapobiec.

Pranie odzieży termoaktywnej

Zazwyczaj wiele osób nie wie, jak postępować z tego rodzaju ubraniami. Sprawa jest prosta, bowiem taka odzież nie sprawia wielkich kłopotów podczas prania. Gdy jest zanieczyszczona, słabiej odprowadza wilgoć, zatem ważne jest, aby prać ja regularnie. Można to robić ręcznie albo w pralce. Najlepiej w wodzie z szarym mydłem bądź dodatkiem proszków do prania dla dzieci. Unikaj płynów i proszków ze zmiękczaczami, do płukania, wybielaczy itp. Bielizna termoaktywna ma wciąż kontakt ze skóra, dlatego musisz ją koniecznie dokładnie wypłukać, aby uniknąć podrażnień podczas noszenia.

Za błędy się płaci

Jeśli nieprawidłowo wypierzesz odzież, może ona nie tylko stracić kolor, ale w ogóle swoje właściwości. Ponadto w tkaninie mogą pojawić się dziury albo też tkanina może znacznie się rozciągnąć czy skurczyć. O zniszczenie odzieży sportowej nietrudno.

Zwracaj uwagę na metki

Dlatego też, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i uniknąć zniszczenia drogiej koszulki do biegania czy ulubionych spodni – czytaj metki. Jeśli producent wyraźnie zaznaczył, że nie można prać danej rzeczy w pralce, niestety musisz zrobić to ręcznie. Również nie przetrzymuj ubrań zbyt długo. Przepocone po treningu, lepiej od razu wypierz. Im dłużej będziesz zwlekał, brud bardziej wsiąknie w materiał i stanie się trudny do usunięcia. W przypadku prania odzieży w pralce, unikaj ostrych środków, wybielaczy itp. Lepiej zastosować delikatniejsze płyny czy nawet zwykłe mydło. Unikaj również wirowania, aby nie rozciągnąć delikatnej tkaniny. Niektóre rzeczy nadają się tylko do prani chemicznego. Nie rób, więc tego samodzielnie w domu, tylko zanieś do pralni, np. http://pralniaok.pl/ i tam pozostaw sprawę specjalistom. Nie zawsze, bowiem odzież nadaje się do prania w warunkach domowych. Dla dobra naszych rzeczy, lepiej trzymać się wyżej wymienionych zasad. Wówczas będziesz mieć pewność, że Twoim ubraniom nie stanie się nic złego.