Zastanawiasz się, jakie zajęcia będą odpowiednie dla Twojego dziecka? Chcesz, aby się czegoś nauczyło i jednocześnie dobrze bawiło? Zapisz je na karate!
Samoobrona często jest pierwszym powodem, dla którego rodzice zapisują dziecko na karate. Chcą tym samym zwiększyć jego poczucie bezpieczeństwa, czasami też podnieść jego niską samoocenę W istocie powinien być to ostatni powód takiej decyzji. Jak się okazuje, takie zajęcia są bardzo cenne z różnych innych względów.
Wzmocnienie sylwetki
Niewątpliwie korzyści fizyczne są jednym z elementów regularnego trenowania karate. Nie chodzi tutaj tylko o wyćwiczenie siły, ale również wysmuklenie sylwetki, wzmocnienie poszczególnych partii mięśni. Karate często porównywane jest nawet do balety, ponieważ zarówno górna, jak i dolna część ciała wykonuje niekiedy skomplikowane, skoordynowane ruchy. To z pewnością duży plus, który zaowocuje również w przyszłości. Pozwoli, bowiem Twojemu dziecku zachować odpowiednią sprawność fizyczną.
Nauka koncentracji
Czy wiesz, że karate może pomóc Twojemu dziecku w nauce? Według trenerów karate to nauka samokontroli. Zarówno ta fizyczna jak i psychiczna jest trudna, ale w przypadku karate jest niezbędna. Wymaga dużego skupienia. Jeśli jednak dziecko posiądzie już tą umiejętność, zaowocuje ona również w innych aspektach jego życia: w szkole, z czasem na studiach czy potem w dorosłym życiu – w pracy.
Samodoskonalenie
Nauka karate to przede wszystkim rodzaj pracy nad sobą, nad swoimi słabościami, charakterem. Być może zabrzmiało to poważnie, jednak w istocie tak właśnie jest. Karate uczy stanowczości i opanowania. Co ciekawe, niektórzy psychiatry w ramach terapii zalecają pacjentom, którym brakuje stanowczości, trenowanie sztuk walki. Karate uczy osiągania celów. Stopniowo podnosi poprzeczkę, sprawia, że dziecko stara się być jeszcze lepsze, a tym samym mobilizuje go do osiągania kolejnych celów. Budzi w nim determinację, kształtuje w nim upór w dążeniu do celu, który to z pewnością zaowocuje również w przyszłości.
Przynależność do grupy
Karate to dyscyplina sportu, w której każdy z uczestników bierze czynny udział w zajęciach. I mimo, że w pewnym sensie występuje się tutaj, jako członek grupy, dziecko ma tę świadomość przynależności do niej. Jest to sport wyraźnie indywidualny, a jednak spełnia wspomnianą wyżej potrzebę. Przecież wszystkich uczestników łączy jedna ważna rzecz: zamiłowanie do karate. To bardzo ważne, ponieważ zostaje tutaj zachowana równowaga pomiędzy indywidualizmem dziecka oraz jego chęcią do bycia częścią grupy, która go akceptuje.