Jak wybrać rośliny do ogrodu?

Ogrody i trawnikiProjektujesz swój wymarzony ogród, właściwie jesteś na jednym z ostatnich etapów, do którego należy wybranie odpowiednich roślin. W jaki sposób wybrać odpowiednie?

Zanim jednak wybierzesz się do sklepu ogrodniczego, zastanów się ile i jakich roślin potrzebujesz oraz najważniejsze – ile czasu masz zamiar poświęcić przy ich pielęgnacji. Należy pamiętać, że niektóre odmiany wymagają większej troski, inne z kolei mniejszej. Wszystko zależy od tego, jak dysponujesz czasem. Jeśli przesadzisz z ich ilością i wybierzesz takie, które mają duże wymagania, może okazać się, że nie będziesz miał czasu się nimi opiekować. Do zakupów, zatem podejdź z głową i nie kupuj wszystkiego, co Ci się podoba. Dzięki kilku wskazówkom, na pewno stworzysz odpowiedni ogród dla Ciebie.

Wymagania roślin

Zwróć uwagę na to czy krzewy i kwiaty, jakie wybrałeś nie wymagają przesadzania, wykopywania, intensywnego nawożenia, przycinania. Czy są też odporne na mróz. Jak często należy je podlewać, czy należy okrywać przed mrozem bądź też wykopywać na zimę. Może warto zdecydować się na pnącza? Rosną szybko, więc w ciągu 2 – 3 lat powinieneś mieć już bujną zieloną ścianę. Ważne jest, aby wybrane przez Ciebie rośliny nie były zbyt wymagające, to zaoszczędzi Twój czas.

Posadź je zgodnie z przeznaczeniem

Nie chodzi o to, aby sadzić je zgodnie z naszymi przekonaniami. Dowiedz się w sklepie, które rośliny czują się najlepiej, w jakich warunkach. Jedne potrzebują dużo słońca, inne z kolei wolą cień. Jedne rosną najlepiej na glebie piaszczystej i suchej, inne z kolei wolą wilgotną, próchniczną. I właśnie takie podłoże, zgodnie z ich wymaganiami powinieneś im zapewnić. Przy sadzeniu roślin pamiętaj o tym, aby gatunki ekspansywne nie znalazły się obok takich, które rosną wolniej. Mogłoby się okazać, że zostałyby one zagłuszone.

Postaw na klasykę

Kwiaty powinny pasować do siebie kolorystycznie. Pięknie wyglądają ogrody w jednej tonacji. Nie nastawiaj się na pstrokaciznę. Niech wszystko będzie przemyślane. Nie sądź wyłącznie roślin zimozielonych. Zdecyduj się na krzewy liściaste. Wymagają one stosunkowo mało pielęgnacji, a wyglądają naprawdę pięknie. Możesz też zwrócić się do firmy zajmującej się projektowaniem i zakładaniem ogrodów np. centrumzakladaniaogrodow.pl – specjaliści pomogą Ci zaprojektować i założyć piękny ogród.

Pamiętaj o trawniku

Piękna i gęsta trawa to również ozdoba Twojego ogrodu. Jeśli nie masz czasu, bądź nie chcesz czekać aż wyrośnie, możesz zdecydować się na trawę z rolki. Nie wymaga ona specjalnego przygotowania podłoża. Wszystko wygląda podobnie, jak w przypadku siania trawy z nasion. Jedyna różnica polega na tym, że trawa z rolki jest niemal od razu gotowa do użytkowania, a dzięki systemowi korzeniowemu, przyjmie się po kilku dniach. Jeśli nie chcesz zając się tym sam, pozostaw to zadanie specjalistom. Firma producenttrawniki.pl odpowiednio przygotują podłoże i rozłożą trawę z rolki, a Ty otrzymasz piękny ogród w zaledwie kilka chwil.