Zimowanie motocykli

Zimowanie motocykliKiedy kończy się złota polska jesień, nastają chlapy pierwsze przymrozki i opady śniegu większość motocyklistów staje przed dylematem co zrobić z motocyklem w zimie. Jak przygotować bezpiecznie motocykl do zimowania? Gdzie zostawić go w zimie, aby bezpiecznie oczekiwał na nowy sezon motocyklowy? Są to pytania, na które postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Jeśli nie posiadasz suchego i bezpiecznego miejsca do zimowania motocykla skorzystaj z firmy oferującej tego typu usługi. Pamiętaj nigdy nie trzymaj motocykla pod chmurką, jeśli nie chcesz go szybko zniszczyć. Czym się kierować przy wyborze tego rodzaju miejsca i na co zwrócić uwagę? Oto garść wskazówek, które należy rozważyć:

Umowa

Nie zostawiaj motocykla bez podpisania stosownej umowy. W umowie powinny być jasno zdefiniowane obwiązki dostawcy i jego odpowiedzialność za pozostawiony motocykl. Przyjęcie motoru powinno być potwierdzone stosownym dokumentem – najlepiej protokołem zdawczo-odbiorczym. Taki protokół powinien zawierać opis stanu technicznego motocykla i jego fotografie.

Hala

Pomieszczenie powinno być suche, wentylowane i ogrzewane a sama posesja musi być dobrze zabezpieczona przed dostępem osób trzecich w tym złodziei. Sprawdź czy pomieszczenie jest strzeżone i/lub posiada system alarmowy. Dostęp do motorów powinien być możliwy tylko i wyłącznie w asyście pracownika przechowalni.

Ubezpieczenie

Sprawdź czy firma, która oferuje zimowanie motocykli posiada ubezpieczanie AC od kradzieży, zalania, pożaru i innych klęsk żywiołowych 🙂

Kontrola ciśnienia w oponach

W trakcie zimowania okresowo powinno być kontrolowane ciśnienie w oponach a sam motocykl powinien być przemieszczany, aby uniknąć odkształcenia opon.

zimowanie motocyklaAkumulator

Akumulator może być okresowo ładowany lub na stałe podłączony do ładowarki. Jeśli dostawca nie zapewnia takiej usługi, najlepiej oddaj motocykl z pełni naładowanym akumulatorem.

Odpalania motocykla

W takcie zimowania nie należy odpalać motocykla. Przepalanie jest szkodliwe dla elementów motocykla i nie jest polecane przez producentów motocykli i profesjonalnych mechaników.

Pamiętaj motocykl powinien być wcześniej dokładnie wyczyszczony. Nie przyjeżdżaj z brudną maszyną. Błoto, bród i kurz to potencjalne siedlisko wilgoci i pierwszy krok to korozji.

Autorem tekstu jest firma Astar oferująca zimowanie motocykli w Warszawie: http://astaropony.pl/zimowanie-motocykli/